Медики – одна з найбільш затребуваних професій як у Польщі так і ЄС… та про можливість навчання на медичному напрямі

В числі найпопулярніших професій для українців, що переїжджають у Польщу на постійне місце проживання – лікарі. Однією з причин є можливість підтвердити або ж нострифікувати свій диплом, а іншою, не менш важливою, що впливає на бажання працювати у Польщі, а згодом і у ЄС – заробітна плата.
%d0%bb%d1%96%d0%ba%d0%b0%d1%80%d1%96
Загалом, зарплата польських медиків залежить як від спеціалізації так  і населеного пункту, де працює лікар. Наприклад, в лікарнях Білостока середня зарплата лікаря-ординатора з урахуванням чергувань складає близько 2500 у.о., лікаря другого ступеня з урахуванням чергувань – близько 1700 у.о., лікаря першого ступеня – приблизно 1500 у.о. Лікарі -завідувачі відділеннями заробляють від 10 тис. злотих або 2500 у.о. в Мазовецькому воєводстві і від 2000 у.о. – в Малопольському.
Серед дефіциту медичних фахівців  варто відзначити професії ендокринолога і анестезіолога, які можуть укласти трудовий договір з зарплатою до 30 тис. злотих (7500 у.о.). Для прикладу, анестезіолог в Познані з доплатами за чергування отримує 21 тис. злотих або трохи більше 5000 у.о.
Що стосується стоматології, то для фахівців даної сфери більш привабливою є робота в приватному секторі – оскільки зарплати там на порядок вищі ніж у державному (стоматологи в державних клініках в середньому отримують 5800 злотих або 1450 у.о.).
Однак не лише лікарів потребує польський ринок праці, але й медсестер. (для довідки середня зарплата медсестри у Польщі становить трохи більше 3000 злотих або 750 у.о)
Для порівняння, за офіційними даними, український лікар зі стажем роботи має середню заробітну плату в розмірі близько 2 тисячі 500 гривень. Тому не дивно, що багато професійних медиків уже виїхали і зараз виїздять за кордон – хто на стажування, а хто і назавжди. І останніх зрозуміти можна, особливо, знаючи різницю між оплатою їхньої праці у нас і «в них».

Але окрім збільшення міграції фахівців, спостерігається і значна зацікавленість серед абітурієнтів, щодо такого напряму навчання як медицина. Тим більше, що за наявності карти поляка є можливість здобувати якісну освіту на безкоштовній основі.
           Тому зупинимось біль детально щодо можливості навчання у польських медичних університетах.
Польські медичні університети користуються великою популярністю не тільки серед власних абітурієнтів, але й іноземних, особливо  жителів скандинавських країн. Така популярність польських медвузів обумовлюється , як високим рівнем освіти, що  відповідає європейським стандартам, так і у порівняні з європейськими ВНЗ – невисокою вартістю навчання. Доречі, про  якість освітніх вишів Польщі говорять не лише національні рейтинги, але й світові. Так Warszawski Uniwersytet Medyczny та  Gdański Uniwersytet Medyczny війшли до світового рейтингу кращих університетів світу (і жодного українського).
У Польщі є 12 державних медичних вишів, усі вони підпорядковуються Міністерству Здоров’я Республіки Польща. На практиці це означає, що рішення про зарахування абітурієнта приймається не міністром освіти, а міністром здоров’я. Саме тому існує відмінність у процедурі вступу на медичні напрями. Також, слід враховувати, що такі напрями навчання як лікарська справа, стоматологія, фармацевтика є нероздільним навчанням та тривають 6 років. Що ж стосується  дієтології, акушерства, фізіотерапії та  медсестринської справи – то дані напрями представлені як у державних медичних ВНЗ так і приватних.Однак навчання у приватному ВНЗ є на платній основі незалежно від Вашого статусу (іноземець, власник карти поляка, поляк).

             Українські абітурієнти можуть навчатись у медичних ВНЗ Польщі :
а) безкоштовно – за стипендіальною програмою польського Уряду, маючи карту поляка
б) платно – на правах іноземців.
А зараз більш детальніше.
             Вступ до медичного університету за стипендіальною програмою польського Уряду або, як кажуть , через Консульство. Для цього необхідно скласти іспити безпосередньо в  Консульстві Республіки Польща відповідно до округу реєстрації Вашого місця проживання. Зазвичай іспити проходять у травні-червні з двох профільних предметів біології та фізики або ж хімії. При цьому складність іспитів як правило відповідає польській матурі розширеного рівня.
Звичайно, що перед здачею іспитів слід подати документи (терміни подачі документів можуть варіюватись в залежності від округу ), та як правило, сплатити реєстраційний внесок до обраного ВНЗ.
При успішній здачі іспитів, та в залежності від рівня володіння мовою навчання, Ви можете бути зарахованим на «зерувку» – нульовий (підготовчий) курс або ж на перший рік навчання, до одного з обраних Вами ВНЗ.
Важливо знати, що ,як правило медичні вузи  Польщі щороку підписують угоду, за якою результати іспитів визнаються в кожному з них. Тобто, якщо ви здали іспити в Медичному університеті в Білостоці, Ви можете звернутися з результатами в інший вуз, наприклад в Гданську, Вроцлаві чи Катовіце. Переглядайте дану інформацію на сайті сайті ВНЗ.
              Вступ на платній основі є найлегшим варіантом. Адже, кандидати приймаються найчастіше за конкурсом атестатів, без здачі вступних іспитів. Хоча іноді , можливе проведення співбесіди. При цьому мовою навчання Ви можете обрати як польську так і англійську. Однак, при обранні англомовної програми, приготуйтеся до необхідності підтвердити знання англійської мови відповідним сертифікатом.
Ну і для Вашого ознайомлення з вартістю навчання у медичному Виші, пропонуємо нижчезазначені дані на прикладі лікувального напряму.

Назва вищого учбового закладу

Вартість навчання польською мовою

Вартість навчання англійською мовою

1.

 Медичний Університет в Білостоці

 40 000 EUR за 6 років

 9 000 – 9 500 UER в рік

2.

 Collegium Medicum в Бидгощі (UMK)

 5 521 EUR

 бл. 20 000 PLN за семестр

3.

 Медичний Університет в Гданську

 15 000 PLN

 40 000-43 000 EUR в рік

4.

 Сілезький Медичний університет

 інформація відсутня

 5 000-7200 EUR в рік

5.

 Collegium Ягеллонський університет

 9200 EUR в рік

 12 000 EUR в рік

6.

 Медичний Університет в Любліні

 4950 EUR за семестр

 бл. 5 000 EUR за семестр

7.

 Медичний Університет в Познані

інформація відсутня

 26 300 за семестр

8.

 Медичний Університет в Лодзі

 8 000 EUR в рік

 10 500-11 000 EUR в рік

9.

 Поморський Медичний університет

інформація відсутня

 10 000 – 13 800 EUR в рік

10.

 Варшавський Медичний університет

 3 300-9 900 EUR в рік

11 100 EUR в рік

11.

 Медичний Університет у Вроцлаві

 42 500 PLN в рік

 49 200 PLN в рік