Бюджет студента

224 Обираючи навчання у польських вишах, абітурієнти та їх батьки повинні усвідомлювати складові частини місячного бюджету іноземного студента.
Отож, розпочнемо з розхідної частини:

 1. Витрати на проживання :
1.1. Від 300 до 850 PLN за місяць – для гуртожитку, та від 450 до 2500 PLN за місяць для  квартири.
1.2. Від 100 до 1000 PLN – одноразова гарантійна застава. Застава або ж (kaucja) вноситься при поселені до гуртожитку , та повертається  при виселенні (за винятком знищення студентом майна, що була надано йому у користування, – тоді сума завданого збитку підлягає вирахуванню або ж утриманню).
Розмір витрат визначається містом навчання (найдорожче це Варшава) та умовами проживання ( кількість осіб у кімнаті, наявність інтернету, кухонного куточку, власного санвузлу і.т.д.).
 2. Витрати на проїзд:
2.1. Від 50  до 80 PLN за місячний проїзний квиток.
2.2. Від 120 до 150 PLN за квартальний проїзний квиток.
В загальному ціни на міський транспорт у Польщі є набагато вищі ніж в Україні.
 3. Побутові витрати:
3.1. Витрати на харчування.
3.2. Витрати на шопінг та дозвілля.
Незважаючи на те, що ціни на більшість продуктів харчування у Польщі є дешевші, ніж на Україні, а акційні ціни шопінгу можуть сягати до «-90%»  – це все одно  видаткова частина бюджету студента. За статистикою, від наших студентів, – їх побутові витрати сягають від 400 до 1500 PLN щомісячно.
 4. Витрати на добровільне медичне страхування  – до 50 PLN щомісячно.
 Отже, середні розмір  мінімальних витрат  видаткової частини місячного бюджету студента  становитиме 1000 PLN.

Що ж до ПРИБУТКОВОЇ частини бюджету студента, його складають:
 1. Стипендії  (від 100 до 1000 PLN щомісячно).
Незалежно від форми власності польського ВНЗ студенти, власники карти поляка   можуть отримувати   Соціальну, Наукову, Спортивну, Ректорську стипендії,  а також інші види стипендій, що встановлюється безпосередньо ректоратом вишу. Що ж стосується іноземних студентів, що не є власниками карти поляка – можливість отримання вище перелічених  стипендій, як правило забезпечують приватні ВНЗ Польщі.
 2. Матеріальна допомога.
Це може бути як  одноразова виплата, розмір якої встановлюється безпосередньо вузом та визначається на підставі  конкретних обставин заявника (напр. допомога студентам-кримчанам надана  Університетом Туристики та Екології у  2014 р.), так і зниження (Економічний університет в Катовицях надає до 50% знижки) або ж звільнення від оплати  вартості гуртожитку (Державний університет в Нисі для абітурієнтів/студентів на 2015/2016р.).
 3. Дохід отриманий на  Практиці/Стажуванні (від 100 до 800PLN щомісячно).
Полягає у тому, що польський суб’єкт господарювання або ж з ЄС  приймаючи  на практику/стажування  студента для виконання  ним певного обсягу робіт, бере на себе зобов’язання по оплаті винагороди за таку роботу.  Для  студента ж , оплачувана практика, окрім додаткового заробітку, є  хорошою можливістю зарекомендувати себе з метою подальшого працевлаштування.
 4. Заробітна платня.
Якщо Ви вирішили влаштуватися на роботу, щоб отримати додаткові гроші, пам’ятайте, що згідно положень  законодавства Польщі та міжнародних угод:
– студенти-іноземці стаціонарної форми навчання, які перебувають в Польщі на основі візи, можуть працювати легально лише впродовж 3 місяців під час канікул з липня по вересень;
–  студенти-іноземці стаціонарної форми навчання, які перебувають в Польщі на основі тимчасового перебування, мають право працювати без спеціального дозволу на роботу, такий дозвіл також не вимагається у власників карти поляка;
– утримання та відрахування з вашої з/п (як студента)  є значно меншими ніж у інших категорій працівників та підлягають сплаті за місцем Вашої праці, на території Польщі.