Метеори! 8-ме чудо світу, геологічний феномен та духовна святиня православ’я.

метеориПонад 60 млн. років тому, під впливом вітру та води, перепаду температури з доісторичного моря «вийшли» ті, що парять у повітрі (саме так, перекладається назва скель «Метеора» з грецької).

Кажуть, що  перші монахи-відлюдники з’явилися тут  ще в IX столітті. Жили вони  в скельних поглибленнях і природних печерах, але,  набіги розбійників змусили ченців покинути  печери і побудувати монастирі на вершинах скель.

Тому вдивляючись  на вершини, складно стає навіть уявити, як велось будівництво в таких  екстремальних умовах.  Адже всі будівельні матеріали, так само як і провізія потрапляли  нагору тільки за допомогою підвісних сходів або ж спеціальних сіток, які піднімали ченці, за допомогою  т.зв. підйомних мереж.Лише у  20 -х роках ХХ ст., після прокладення дороги, у скелях були прорублені кам’яні сходи, по яким нині піднімаються туристи та паломники.

метеори 2При цьому кожен з шести діючих монастирів є унікальним та неповторним. Саме тому, а не через встановлений графік відвідувань їх просто не можливо обійти за день.  Ми відвідали два.

Першим був монастир «Святої Варвари» або «Русанов», історія якого розпочинається у 1288 році , як чоловічого і лише з 1545 року, після реставрації, монастир стає жіночим.

У  храмі монастиря можна побачити фрески  ХVI ст., представників крітської школи та  перше введення яскравого червоного кольору художником Русану, а також  старовинні ікони. Сама територія не велика, але з неї відкривається прекрасний вид на м. Каламбаку,  незважаючи на  найнижче розташування  цього монастирю.

Наступною зупинкою, стали стіни   «Великого Метеора» або «Преображення Господнього».Заснував монастир у 1334 році Чернець Афанасій (Метеорських) на скелі висотою 613 м. І незважаючи на прорублені у скелях сходини, ченці цього монастирю і нині використовують підйомну мережу (для провізій).

фреска метеориДаний монастир є найбільшим та найвищим зі всіх монастирів та вражає своєю величчю! Його головною святинею та окрасою є Преображенський Собор.Для тих хто захоплюється історією мистецтв Собор стане  «Кладницею фресок». Адже тут переплітаються фрески македонського стилю живопису- по сирій штукатурці (датовані 1483 р.) та   поствізантійського монументального живопису/крітської школи (датовані 1552р.). Ну а на стінах трапезної можна побачити фреску датовану 2008р.

Ще, особисто на мене справив враження – звін. Не стандартний,- той до якого ми усі звикли, а різний, однак звук від нього йде неймовірний!

кладова метеориВ монастирі можна побачити старовинну пекарню, столярну майстерню, далі по коридору є «костниця» в якій зберігаються черепа та кості проживавших тут монахів.

На північно – східній стороні від трапезної знаходиться приміщення лікарні, після реставрації якого (1998р) тут розміщено Музей монастирських реліквій та священних сосудів візантійської та пост візантійської епох ( старовинні ікони XIV-XVI ст., вишиті золотом плащаниці, різьблені хрести, а також  рідкісні стародавні книги та рукописи датовані  X- XI ст…). Тут  відкриті для відвідування історичний та етнографічний музеї.

%d0%bd%d0%b0-%d1%84%d0%be%d0%bd%d1%96-%d0%bc%d0%b5%d1%82%d0%b5%d0%be%d1%80І … оглядовий майданчик. Звідки відкривається неповторний, фантастичний  пейзаж Фісалії…, як на гігантські сталагмітові скали так і інші монастирі… І саме в цей момент ти розумієш – це дійсно восьме чудо світу!!!

Ну і на кінець, не забувайте, що , окрім туристично-паломницького центру Метеори насамперед є діючими монастирями, з своїми правилами та обмеженнями.

На територію монастирів не пускають чоловіків у шортах вище колін і жінок у штанях та коротких спідницях (втім,  спідницю- парео можна отримати при вході).

Вхід для громадян Греції безкоштовний, для решти — 2 євро.