Безкоштовне навчання у Польщі

перетин польського кордонуПротягом останніх років кількість українських абітурієнтів, що обирають польські ВНЗ невпинно зростає. Так, якщо в 2012 році в Польщі навчалось понад 6 тисяч студентів, то у 2014 році цей показник уже становив понад 14 тисяч.

Не дивлячись на велику популяризацію навчання в Польщі як в Інтернеті, так і в ЗМІ, мало хто володіє інформацією про можливість безкоштовного навчання.
Безкоштовно навчатись у польських ВНЗ українські абітурієнти можуть:
– якщо такий абітурієнт є власником карти поляка.
При цьому зарахування на бюджетне місце державного ВНЗ Польщі відбувається на конкурсній основі. (При обранні платної форми навчання абітурієнт отримує право знижки на оплату вартості навчання – до 40%);
– за стипендіальними програмами, що можуть фінансуватись фондами, урядами країн та самими ВНЗ, зокрема:
1. Міжнародна програма обміну Erasmus Mundus Scholarships надає можливість студентам, що уже здобувають освіту в українському ВНЗ, приїхати на семестр або рік навчання до польського ВНЗ, щоб отримати ступінь магістра. Як правило, стипендія за даною програмою покриває вартість навчання та надає щомісячні виплати стипендіату в розмірі до 1000 євро.
2. Степендіальна програма Уряду Республіки Польща «Польський Еразмус для України» на 2015/2016 навчальний рік, що передбачає можливість безкоштовного навчання протягом двох семестрів з виплатою щомісячної стипендії у розмірі 900 злотих – для студентів та 1350 злотих – для аспіратів. Відповідно до умов, визначених польською стороною, заявки можуть подавати кандидати з усіх регіонів України, які:
– не мають польського громадянства; – не мають дозволу на постійне перебування у Польщі;
– мають підтвердження про закінчення 2-го курсу навчання ВНЗ України (для навчання на бакалавраті в Польщі) або 4-го курсу навчання (для навчання в магістратурі в Польщі);
– мають середній бал на рівні щонайменше “добре” (“4” – згідно польської системи оцінювання за шкалою 2-5, або мінімум 80 балів за шкалою 1-100) з останнього зарахованого року навчання в українському ВНЗ;
– мають достатній рівень володіння польською мовою (підтверджений сертифікатом/кваліфікаційною співбесідою);
– є активними учасниками у розвитку громадянського суспільства.
З детальною інформацією по даній програмі можна ознайомитись на сайті Міністерства Освіти і Науки України/ Управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції.
3. Урядами Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини створена організація International Visegrad Fund (Міжнародний Вишеградський Фонд). Програмою фонду передбачено право абітурієнтів необмеженого віку на обрання як навчального закладу (будь-якого акредитованого державного чи приватного унiверситету, наукового інституту чи академiї в країнах Вишеградської групи – Чехiї, Угорщини, Польщі та Словаччини), так і академічної дисципліни та мови навчання. Рішення про отримання стипендії приймається на конкурсній основі. Абітурієнти можуть отримати стипендію у розмірі 2000 – 2300 євро, залежно від передбаченої програми фінансування та на термін від одного до чотирьох семестрів. Усю вищезазначену інформацію можна знайти на Інтернет-сторінці Фонду. Водночас, при поданні заявки та документів, варто звертати увагу на перелік «переможних» спеціальностей минулого року та рейтинг обраного вами навчального закладу.
4. В рамках реалізації освітнього проекту World Wide Studies (Всесвітні студії)українським фондом Віктора Пінчука українські абітурієнти можуть отримати стипендію для навчання на одній із визначених спеціальностей на магістерській програмі.
5. За програмою проекту Teraz Wroclaw, засновниками якої є міська влада та ВНЗ м. Вроцлава. Метою проекту є залучення абітурієнтів, які не мають карти поляка до навчання як на бюджетних, так і на платних місцях у вроцлавських ВНЗ. Не дивлячись на те, що програма старувала ще в 2006 році, на сьогодні досить мало українців знають про таку можливість. Тому зупинимось на ній більш детально.
Проект Teraz Wroclaw не є комерційною програмою, це реальна можливість для кожного абітурієнта самостійно без будь-яких посередників та зайвих затрат, БЕЗ ІСПИТІВ, – на конкурсній основі вступити на безкоштовне навчання. Що для цього потрібно? Обравши напрям навчання та ВНЗ, перевірити, чи включено місця такого факультету до програми Teraz Wroclaw. Далі слід зареєструватись он-лайн на офіційному сайті програми (http://study-in-wroclaw.pl/ua) та надіслати скани підготовлених документів. І основне – пройти тест на знання мови. Рішення про зарахування до складу студентів ВНЗ приймається безпосередньо приймальною комісією ВНЗ на конкурсній основі у період 10- 21 липня.
6. За промо-акціями, які проводяться безпосередньо польським ВНЗ, та дозволяють розпочати своє навчання на безоплатній/ дофінансованій основі.
На вступну компанію 2013/2014 такі місця надавали наступні польські ВНЗ: Politechnika Warszawska (кількість безкоштовних місць складає близько 1% загальної кількості місць на відповідній формі навчання); Politechnika Lоdzka (26 безкоштовних місць для студентів з країн, що не входять до складу ЄС); Uniwersytet Slаski w Katowicach (201 бюджетне місце); Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Що ж до вступної компанії 2015 – то свою промоакцію уже розпочав один з найкращих гуманітарних ВНЗ – SWPS в Катовіцах. ВНЗ оголосив конкурс для українських абітурієнтів, які хочуть стати психологами і вивчати такі спеціальності як психологію бізнесу, психологію персонального розвитку чи клінічну психологію. За результатом конкурсу переможцям буде зменшено суми оплати за навчання на 25 та 50 відсотків протягом першого та наступних років.
7. Розпочинаючи з 2010р. на підставі угод, підписаних між місцевою владою міст Західної та Центральної України та міста Любліна, започатковано програму безкоштовного навчання для учнів 9-11 класів у технікумах Любліна, Дембліна та Радома.Основними вимогами для участі в програмі є базові знання польської мови, зокрема, вміння читати, писати та спілкуватися. Вступ проводиться без вступних іспитів за результатом співбесіди. Кожному учаснику програми гарантується опіка вихователів та цілодобова охорона, страхування в державному фонді охорони здоров’я.

Дізнайтесь більше про можливість безкоштовного навчання з розповіді нашого студента